• O nas

      Nasza szkoła to my - nauczyciele i wszystkie dzieci powierzone naszej opiece. Kierujemy się ich dobrem, dlatego tworzymy społeczność przyjazną uczniowi, każdemu bez wyjątku.
        • Szkoła Podstawowa w Zaborowicach jest szkołą publiczną prowadzoną przez Gminę Mniów. Mieści się we wsi Zaborowice gm. Mniów, położonej w odległości 25 km od Kielc, 3 km na  wschód od ruchliwej trasy Kielce – Piotrków Trybunalski. Szkoła usytuowana jest w środku wsi.

          3 czerwca 2022 r. odbyła się uroczystość nadania imienia i sztandaru szkole. Patronem szkoły został gen. bryg. Antoni Heda-Szary.

          Szkoła zajmuje budynek wybudowany w latach sześćdziesiątych, posiada też halę sportową z zapleczem sanitarnym, oddaną do użytku w 2010 r.. Na miarę posiadanych środków budynek jest systematycznie remontowany i modernizowany.
          Obecnie posiada 7 sal lekcyjnych oraz salę gimnastyczną z trybunami na 100 osób, stołówkę,  bibliotekę, salę komputerową. Sale lekcyjne wyposażone są w niezbędne meble,  każda klasa posiada monitor multimedialny lub tablicę interaktywną.

          Teren wokół szkoły zajmują boiska sportowe z miejscem do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę oraz bieżnię sportową, skocznię w dal, plac zabaw, siłownię zewnętrzną.

    • WIZJA SZKOŁY

      Dokładamy wszelkich starań, aby Szkoła Podstawowa w Zaborowicach była wspólnotą nas wszystkich tzn. uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły i środowiska lokalnego. Pragniemy, żeby panowała w niej atmosfera przyjaźni, zrozumienia i wzajemnej akceptacji, po to, aby wszyscy czuli się dobrze, pewnie i bezpiecznie. Chcemy, aby wszyscy chcieli się z nią utożsamiać i czuć się współodpowiedzialnymi za to, co się w niej dzieje.

      Nasza Szkoła to miejsce, w którym:

      • uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju zgodnie ze swoimi możliwościami,  potrzebami i zainteresowaniami,
      • nauczyciele realizują swoją misję oraz pasję,
      • pracownicy dbają o szkołę jako o wspólne dobro,
      • rodzice wspierają działania szkoły dla dobra swoich dzieci,
      • nastawiona jest na współpracę ze środowiskiem lokalnym.

       

       

      MISJA SZKOŁY

      Jesteśmy szkołą, która:

      • oferuje efektywne nauczanie przez wykwalifikowaną kadrę, współpracując z rodzicami,
      • wspomaga rozwój każdego ucznia stosownie do jego potrzeb, indywidualnych możliwości i zdolności,
      • rozwija zainteresowania i zdolności uczniów oraz wspomaga uczniów ze specjalnymi potrzebami,
      • stwarza właściwe warunki wychowawcze, wspomagając rodziców w wychowaniu dzieci,
      • rozwija postawy obywatelskie, patriotyczne i społeczne,
      • współpracuje ze środowiskiem lokalnym,
      • stwarza możliwość ciągłego rozwoju.

       

       

      NASZ PATRON

        • ANTONI HEDA (1916-2008)

          11 października 1916 urodził się Antoni Heda ps. "Szary", generał, żołnierz AK, doradca prymasa Stefana Wyszyńskiego, działacz "Solidarności". Polski żołnierz, dosłużył się stopnia generała brygady. Organizator oddziałów partyzanckich, związany z Armią Krajową.

          Antoni Heda przyszedł na świat we wsi Małomierzyce, w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie. Przed wojną pracował w fabryce zbrojeniowej w Starachowicach. Podczas wojny obronnej walczył w składzie 12 Dywizji Piechoty.

          Związał się z konspiracją, a w lipcu 1940 przedostał się do sowieckiej strefy okupacyjnej, żeby pomóc przyjacielowi odnaleźć jego rodzinę. Podjął razem z nim próbę przedostania się przez rumuńską granicę, by dołączyć do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Obaj mężczyźni zostali jednak schwytani i uwięzieni w twierdzy brzeskiej.

           

           

        • Na partyzanckim szlaku

          Stamtąd udało mu się uciec po agresji III Rzeszy na ZSRR, gdy załoga NKWD uciekła z więzienia. Heda dostał się jednak z deszczu pod rynnę – Niemcy wkrótce uwięzili go w obozie dla jeńców radzieckich. Gdy stamtąd uciekł, ponownie wdał się w konspirację.

          Zasłynął brawurowymi akcjami. Jego oddział toczył regularne bitwy z okupantem. Doświadczenie zawodowe Hedy pozwoliło mu na organizację błyskotliwej akcji na zakłady w Starachowicach, podczas której partyzanci wynieśli z fabryki broń i 2 mln złotych w gotówce.

          Brawurowa akcja w Kielcach

          W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 jego oddział w sile 250 osób oswobodził ponad 354 więzionych przez UB w kieleckim więzieniu żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych.

          Po brawurowej akcji Heda zaprzestał działalności konspiracyjnej. Wyjechał na Wybrzeże gdzie przybrał nazwisko Antoni Wiśniewski. Bezpieka wytropiła go w 1948 roku. Heda trafił do więzienia i otrzymał cztery wyroki śmierci. Uratowała go interwencja byłych oficerów AL, z którymi walczył na Kielecczyźnie. Wyrok zamieniono na dożywocie.

        • Zjednoczyciel organizacji kombatanckich

          "Szary" wyszedł z więzienia na mocy amnestii w 1956 roku. Zamieszkał w Warszawie, gdzie założył prywatny warsztat. Jednocześnie był wieloletnim doradcą prymasa Stefana Wyszyńskiego. Nie zaprzestał działalności niepodległościowej. Związał się z NSZZ "Solidarność", w ramach której był przewodniczącym Koła Kombatantów AK. W 1981 został internowany w ośrodku Warszawa-Białołęka.

          W III RP pracował na rzecz zjednoczenia organizacji kombatanckich. Swego celu dopiął współtworząc Światową Federację Polskich Kombatantów, której przewodniczył. Antoni Heda odszedł w wieku 91 lat, 14 lutego 2008.