• Spotkanie z Panią pielęgniarką

            17.05.2024

            W ramach lekcji z doradztwa zawodowego w klasach młodszych odbyły się zajęcia z panią pielęgniarką Justyną Bryk. Spotkanie miało na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych.

            Pani pielęgniarka przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób należy się odżywiać, aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i zadawały pytania. Zdobyły wiele ciekawych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Serdecznie dziękujemy pani Justynie za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami.

          • Wydarzenie edukacyjno-profilaktyczne dla Pań "NA DZIEŃ MATKI BADANIE I KWIATKI"

            17.05.2024

            Informujemy, że w dniu 27 maja 2024 r. od godz. 11.00 do 15.00 przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach, al. IX Wieków Kielc 3 odbędzie się wydarzenie edukacyjno-profilaktyczne pod hasłem: "NA DZIEŃ MATKI BADANIE I KWIATKI".

            Przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy z Wojewodą Świętokrzyskim, Świętokrzyskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w Kielcach, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach oraz Świętokrzyskim Klubem Amazonki przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach adresowane jest do wszystkich Pań województwa świętokrzyskiego.

            Propozycje dla Pań:

            1. Bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet:
              • mammografia – dla kobiet w wieku 45-74 lat
              • cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym (dwa badania podczas jednej wizyty) – dla kobiet w wieku 25-64 lat

            WAŻNE – należy umówić badanie telefonicznie – nr telefonu: 661 911 300.
            Do rejestracji należy przygotować numer PESEL

            1. Skorzystanie z mobilnego stanowiska Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, na którym będzie można:
              • uzyskać informację na temat programów profilaktycznych refundowanych przez NFZ tj. program profilaktyki raka piersi, program profilaktyki raka szyjki macicy, program profilaktyki raka jelita grubego;
              • uzyskać informację o badaniach w ramach programu Profilaktyka 40 Plus wraz z informacją o realizatorach;
              • uzyskać informację o leczeniu sanatoryjnym;
              • uzyskać informację o bezpłatnych portalach akademii NFZ i diety NFZ oraz programie 8 tygodni do zdrowia, aplikacji mojeFIZJO+, mojeIKP
              • skorzystać z profesjonalnego analizatora składu ciała, który określa między innymi: wagę, zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej (w kg i %), zawartość masy mięśniowej, masę kości, wiek biologiczny, zapotrzebowanie kaloryczne, podział masy tłuszczowej i mięśniowej na poszczególne segmenty ciała;
              • uzyskać informację na temat Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego;
              • uzyskać informację o Profilu Zaufanym i zapoznać się z funkcjonowaniem IKP.
            1. Skorzystanie ze stoiska informacyjno-edukacyjnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, która proponuje:
              • badania stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób palących;
              • pomiary ciśnienia tętniczego krwi;
              • edukację antytytoniową
              • analizę masy ciała
              • materiały dotyczące używania antybiotyków, profilaktyki: czerniaka, wszawicy,
              • profilaktyka chorób odkleszczowych.
            1. Skorzystania ze stoiska Świętokrzyskiego Klubu Amazonki przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, które proponują:
              • naukę samobadania piersi
              • edukacje w zakresie profilaktyki raka piersi
              • porady, konsultacje
            1. Wykonanie bezpłatnej kontroli wzroku – Family Optic
            2. Wykonanie bezpłatnego badania słuchu – Audika Bus:
              • osoby powyżej 30 roku życia
              • Bezpłatne badanie słuchu (audiometria tonalna) jest bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa ok. 10 minut. Pacjent zakłada słuchawki i kolejno do każdego z uszu (nie do obu jednocześnie) są wysyłane dźwięki o różnym natężeniu. Zadaniem pacjenta jest naciskanie przycisku w momencie, gdy usłyszy dźwięk. Badanie pozwala na wstępne określenie charakteru i głębokości niedosłuchu.
              • Wynik badania stanowi podstawę do ewentualnej, pogłębionej diagnostyki słuchu.
            1. Skorzystanie ze stoiska Stowarzyszenia Pacjentów Chorych na łuszczycę Razem Raźniej, które proponuje:
              • materiały edukacyjne zawierające wiedzę o leczeniu łuszczycy i przebiegu choroby
              • informacje – zestawienie przychodni dermatologicznych na terenie woj. świętokrzyskiego
              • konsultacje dotyczące doświadczeń o wieloletnim leczeniu
            1. Skorzystanie ze stoiska Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking, które proponuje Aktywną Strefę Nordic Walking, a w niej:
              • bezpłatne zajęcia z prawidłowej techniki Nordic Walking
              • możliwość wypożyczenia kijków na czas zajęć
              • przewodniki
              • konsultacje
            1. Naukę I pomocy przedmedycznej – PCK – Klub Straż Życia
            2. Skorzystanie z porad przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Wydziału Farmaceutycznego, którzy proponują:
              • pomiar ciśnienia
              • pomiar glukozy
              • pomiary antropometryczne
              • przeglądy lekowe.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!

          • „Luźne lekcje z naukowcami” 🧫🔬⚗️🧪

            13.05.2024

            W tym roku szkolnym uczniowie klasy drugiej biorą udział w ciekawym projekcie „Luźne lekcje z naukowcami”, dzięki któremu rozbudzają zainteresowania otaczającym światem poprzez wykonywanie różnorodnych eksperymentów i doświadczeń.

             

            Program ma za zadanie rozwinąć w uczniach zainteresowanie badawcze poznawanych rzeczy. Na zajęciach rozwijana jest kreatywność oraz samodzielne myślenie. Uczniowie poznają ciekawy świat nauki oraz zdobywają wiedzę na temat znanych naukowców oraz ich odkryć. Drugoklasiści poznali już m. in. Marię Curie-Skłodowską, Mikołaja Kopernika, Alberta Einsteina oraz Tomasa Edisona. Wykonali kilka ekscytujących eksperymentów takich jak: wulkan, malowanie na mleku, wędrującą wodę, gazowy balon oraz deszczową chmurkę. Podczas takich aktywności wszyscy świetnie się bawią, współpracują oraz budują dobre relacje w grupie

          • Wolność, Naród, Ojczyzna...

            01.05.2024

            Jak co roku w naszej szkole upamiętniono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, niezwykłego dokumentu, który zapisuje nie tylko chwalebne karty historii Polski, ale także stanowi wyraz najwyższych ideałów wolności.

            Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasę VII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczniowie poprzez swoje występy wokalne, recytatorskie i artystyczne oddali hołd historii. Przedstawienie przybliżyło dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania konstytucji pierwszej w Europie i drugiej na świecie.

            Uroczystość zaszczycił swą obecnością Wójt Gminy Mniów – Pan Piotr Wilczak.

            Akademia była nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także inspiracją do kontynuowania drogi ku lepszemu, motywując nas do dalszych działań na rzecz wartości, które stały się fundamentem naszej wolności i niepodległości. Przypomnieliśmy sobie jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju, które powinniśmy znać, bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości ginie i nie buduje przyszłości.

          • I Międzyświetlicowy Turniej Warcabowy

            01.05.2024

            29 kwietnia w naszej szkole odbył się I Międzyświetlicowy Turniej Warcabowy. Do rywalizacji przystąpiło 13 reprezentantów świetlic z terenu naszej gminy z klas I-III.

            Turniej przebiegał w dwóch etapach: I-etap świetlicowy wyłonił zwycięzców, którzy przeszli do II etapu finałowego międzyświetlicowego. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. O wygranej decydowała najwyższa ilość punktów. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

            I miejsce - Nikola Olesińska (SP Zaborowice)

            II miejsce - Miłosz Kolasiński (SP Mniów)

            III miejsce - Patryk Wituła (SP Mniów)

            Uczestnicy turnieju pokazali, że potrafią myśleć logicznie i sprytnie działać. A wszystko to w myśl zasad fair play. Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary, dyplomy i nagrody, dodatkowo wszyscy uczestnicy turnieju dyplomy i pamiątkowe gadżety. Dla dzieci przygotowany został poczęstunek.

            Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Piotrowi Wilczakowi za ufundowanie gier planszowych dla wszystkich dzieci biorących udział w turnieju

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do gry w warcaby.

            Następny turniej już za rok!

          • "Polska wierszem malowana" 🇵🇱🤍❤️

            01.05.2024

            24 kwietnia w naszej szkole odbyła się II edycja konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej pod hasłem "Polska wierszem malowana".

            Głównym celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci literatury patriotycznej oraz rozwijanie miłości i szacunku do Ojczyzny.

            Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III. Udział wzięło w nim 20 dzieci.

            Zarówno przedszkolaki jak i najmłodsi uczniowie zaprezentowali bardzo bogaty repertuar znanych i mniej znanych wierszy polskich poetów. Wszyscy uczestnicy wypadli znakomicie i komisje konkursowe miały wielki dylemat z wyłonieniem zwycięzców. Po długiej naradzie komisja konkursowa w składzie: Pani Dyrektor Barbara Krasowska, Pani Marta Piekarska, Pani Sylwia Boguszewska wyłoniła zwycięzców w kategorii oddział przedszkolny:

            I miejsce - Zuzanna Pacak

            II miejsce - Oliwier Basiak

            III miejsce - Leon Plech

            Wyróżnienie: Alicja Szyszka i Hanna Kowal.

            Natomiast komisja konkursowa w składzie: Pani Jolanta Ciszek, Pani Monika Makuch, Pani Sylwia Boguszewska wyłoniła zwycięzców w kategorii uczniowie klas I - III:

            I miejsce - Gabriel Dziubiński

            II miejsce - Marcel Wydra

            III miejsce - Nikola Makuch

            Wyróżnienie: Lena Basiak i Gabriela Cecot.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy. Ponadto laureaci, osoby wyróżnione nagrody książkowe, a pozostałe dzieci przypinki ,,Odznaka małego patrioty".

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, trud i poświęcony czas włożony w przygotowanie utworu.

            Wielkie gratulacje!

          • ZdajTo!

            01.05.2024

            Drodzy Ósmoklasiści!

            Polecamy bezpłatną aplikację ZdajTo!, wspomagającą przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty.

            Aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play, a już niedługo będzie ją można pobrać również z App Store! Stworzyła ją grupa ośmiorga uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, jako społeczny projekt w ramach jedynej w Polsce praktycznej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.

            Po wykonaniu przez ucznia zadania, w aplikacji pojawia się odpowiedź wraz z kompleksowym wyjaśnieniem. Za prawidłowe rozwiązania są przyznawane punkty. Dodatkowo, w ZdajTo! znajdziecie poradniki dotyczące wybranych zagadnień naukowych.

            Więcej na temat aplikacji znajdziecie na stronie https://zdajtoapp.pl/

          • Dzień Ziemi 🌎💚🌎💚🌎💚🌎

            22.04.2024

            W kwietniu, od wielu lat, świętujemy Dzień naszej Matki Ziemi. Mamy świadomość, że obecnie, praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji, potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. W tym roku również kształtowaliśmy proekologiczne postawy naszych wychowanków.

            W tym celu m.in.:

            - uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wykonali na placu przed budynkiem szkolnym wielkoformatowe prace pt:” Ziemia to mój dom- zainwestuj w jej dobro”

            -uczniowie klas piątych i szóstych przygotowali ulotki z kodeksem ekologa i wręczyli je rodzicom naszych przedszkolaków

            - wszyscy uczniowie obejrzeli instruktażowe i edukacyjne filmy o tematyce ekologicznej( m.in. o glebie)

            - doceniając dobrodziejstwo wytwarzanych płodów rolnych i ich wartości odżywczych przygotowali i skonsumowali zdrowe kanapki oraz orzeźwiające napoje

            -wszyscy uczniowie docenili zasoby naszej planety oraz zadeklarowali się ją kochać i dbać o jej wspaniały dobrostan- przygotowując stosowne prace.

          • Akcja "Żonkile"

            21.04.2024

            Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

            Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących.

            W ramach zajęć młodsi uczniowie obejrzeli film animowany na podstawie opowiadania "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej.

            Uczniowie kl. VII i VIII poznali historię powstania w getcie warszawskim widzianą oczami historii Marka Edelmana przedstawioną  w reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, a także podstawowe fakty historyczne związane z przebiegiem powstania w getcie  wrszawskim. Następnie w grupach rozwiązywali zadania w kartach pracy porządkując dotychczasową wiedzę na temat wydarzeń związanych z powstaniem.

            Uczniowie kl. IV i V wysłuchali opowiadania „Szuflada” autorstwa Zuzanny Orlińskiej. W formie warsztatów wykonywali pracę, której celem było pokazanie jak ważną część historii Warszawy i Polski jest historia i kultura żydowska.

            Ponadto w starszych klasach odbyły się warsztaty wykonywania żonkili z papieru. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani papierowymi kwiatami, które są symbolem powstania.

            Poprzez udział w Akcji Żonkile mogliśmy wyrazić swoje wsparcie dla idei pokoju i solidarności z ofiarami wojny. Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest ważna, aby nie zapomnieć o przeszłości.

          • Konkurs na Kartkę Wielkanocną po niemiecku rozstrzygnięty!🌷🐣🐥💐

            30.03.2024

            7 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie szkolnego konkursu języka niemieckiego na najpiękniejszą kartkę wielkanocną „Ostern”. Pani Dyrektor  wręczyła nagrodzonym uczniom dyplomy i nagrody.

            27 marca w naszej szkole odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie szkolnego konkursu języka niemieckiego na najpiękniejszą kartkę wielkanocną „Ostern”. Pani Dyrektor  wręczyła nagrodzonym uczniom dyplomy i nagrody. Spośród 16 kartek, które wykonali uczniowie klasy VII i VIII do gustu jury najbardziej przypadły te wykonane przez następujących uczniów:

            Michalina Janus (kl.VII) -  I miejsce,

            ex aequo Daria Dziubińska (kl.VII), Kamil Łosiak (kl.VII ) - II miejsce,

            ex aequo Zofia Kolus (kl.VIII), Marcelina Tomaszewskiej(kl.VIII) - III  miejsce.

            Podczas oceniania jury brało pod uwagę estetykę wykonania prac i poprawność językową. 

            Jeszcze raz gratulujemy, dziękujemy i zapraszamy do udziału w naszym konkursie w przyszłym roku! Organizatorem konkursu była Pani Aneta Zroślak.

          • Pierwszy Dzień Wiosny ☀️💐🌼🪻🌸🌷🌺🏵️☀️

            21.03.2024

            Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku 21 marca już po raz kolejny uczniowie klas młodszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego ze swoimi wychowawcami bawili się wspólnie na turnieju „Klasa na medal”.

            Impreza ta odbywała się pod hasłem „Jestem życzliwy – gram fair play” i rozpoczynała Szkolne Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji.

            Najpierw uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach. Tam wykonywali wiosenne plakaty i Marzannę. Był to również czas, aby razem pobawić się przy wiosennej muzyce. Następnie wszyscy zgromadzili się na sali gimnastycznej. Tam uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach. Pomysłowością uczniowie musieli wykazać się projektując strój wiosenny.

            W czasie turnieju nie obyło się również bez konkurencji wiedzowej. Drużyny musiały odgadnąć zagadki wiosenne, co okazało się bardzo łatwym zadaniem. Wiele emocji wzbudziły też zabawy sprawnościowe.

            Głównym celem całej imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Wszystkie klasy starannie przygotowały się do turnieju, włączając w pracę i wychowawców. W czasie rozgrywek panowała wspaniała atmosfera, uczniowie świetnie się bawili, rywalizowali ze sobą w duchu fair – play.

          • Wycieczka do Kielc

            14.03.2024

            „A teatr jest po to,

            żeby wszystko było inne niż dotąd.

            Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie.

            I już na zawsze w misce księżyc widzieć…”

                                                        Joanna Kulmowa

            14 marca uczniowie klas 0-III wybrali się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spektakl Kieleckiego Teatru Lektur „Domek z piernika - bajka o dobrym wychowaniu”.

            Gra aktorów pełna była swobody i naturalności. Towarzyszyła jej wspaniała oprawa muzyczna, która pomagała zrozumieć uczucia postaci i wprowadzała w odpowiedni nastrój. Po przedstawieniu mali widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami i okrzykami radości.

            Korzystając z okazji obecności w stolicy województwa, a także dzięki uprzejmości pracowników Wojewódzkiej Biblioteki im. Witolda Gąbrowicza, uczniowie zwiedzili budynek biblioteki oraz uczestniczyli w zajęciach i warsztatach. Przedszkolaki brały udział w zajęciach z robotyki i kodowania a uczniowie klas I-III poznali wszystkie zakamarki i ciekawostki biblioteczne. Następnie w ramach XXXII Tygodnia Kultury Języka, którego motywem przewodnim w tym roku jest hasło – „Życie, które mi dano jest tylko opowieścią, ale jak ją opowiem to już moja sprawa i jedynie o to chodzi” dzieci z klas I-III uczestniczyły w warsztatach „Sekretne życie naszych emocji - czyli co robią uczucia po godzinach” a przedszkolaki „Razem siadamy i baśnie wymyślamy”.

          • Tydzień Dbania o Relacje

            12.03.2024

            Miniony tydzień upłynął w naszej szkole niezwykle twórczo. Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo prowadzonego przez fundację Dbam o Mój Zasięg. W ramach projektu od 4 do 8 marca w naszej placówce odbył się Tydzień Dbania o Relację. Na każdy dzień zaplanowane były działania o charakterze integracyjnym, rozrywkowym i edukacyjnym.

            Tydzień dbania o relacje rozpoczęliśmy poniedziałkowym Dniem Pozdrowień i Dobrych Uczynków. Przygotowane wcześniej serduszka dzieci mogły udekorować życzliwymi słowami, komplementami, pozdrowieniami, które następnie przykleili na znajdującej się na korytarzu tablicy „Uwolnij dobre słowo”.

            Wtorkowy dzień minął w duchu sportowym. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach tj.: zabawy z chustą animacyjną, ruchowe zajęcia rozwijające sprawność fizyczną, zręcznościowe tory przeszkód. Wszystkie konkurencje sportowe pozwoliły rywalizować uczniom zgodnie z zasadami fair play.

            Kolejny dzień obfitował w planszówkowe zmagania. Dzieci mogły przynieść do szkoły swoje ulubione gry i zagrać w nie ze swoimi kolegami i koleżankami podczas przerw oraz na zajęciach świetlicowych. Świetnie się przy tym bawiły ćwicząc umiejętność współpracy w grupie, trenując logiczne myślenie oraz budując to co bezcenne – relacje rówieśnicze.

            W czwartek obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji każda z klas przygotowała plakat dotyczący jednej z wylosowanych zasad netykiety czyli kodeksu zachowania w sieci, który następnie zaprezentowała całej społeczności szkolnej na hali sportowej. Ponadto uczniowie klasy IV, VI i VII przygotowali akademię, podczas której zwrócili uwagę na najczęstsze zagrożenia czyhające na młodych użytkowników sieci.

            Finałem szkolnych obchodów Tygodnia Dbania o Relacje był Dzień Damy i Dżentelmena połączony z Dniem Kobiet. Dziewczynki przyszły ubrane tego dnia do szkoły w piękne sukienki i spódniczki, natomiast chłopcy prezentowali się w gustownych marynarkach i koszulach, które ozdabiały krawaty bądź muchy. Dzieci wydobyły z siebie wszystkie pokłady dobrego zachowania, kultury i Savoir-vivre.

            Tydzień dbania o relacje spotkał się z dużą aprobatą wśród całej społeczności szkolnej. Mam nadzieję, że troska o właściwe, zdrowe i piękne relacje pozostanie z nami na stałe.